Dřevo v interiéru

Dřevo v interiéru – populární

V interiéru není dřevo vystaveno tak extrémním podmínkám, jakým bývá vystaveno v exteriéru. A tomu odpovídá také jeho široké využití. Těžko bychom hledali domácnost, kancelář nebo školní třídu, ve které by část vnitřních prostor nebyla zařízena dřevem. Dřevěný nábytek, podlahy, nádobí a náčiní, schodiště, rámy obrazů i dětské hračky jsou jen příklady využití dřeva v interiéru.

Ať už využíváme dřevo v jeho masivní podobě, materiály na bázi dřeva nebo různé aglomerované materiály (dřevní kompozit, překližka), vždy je nutné důsledně zhodnotit prostředí, ve kterém bude využito. Dřevo je hygroskopický materiál, mění svoji vlhkost v závislosti na okolním prostředí, a proto je nutné volit do interiérů dřevo dostatečně vyschlé, aby nedocházelo k rozměrovým změnám, bobtnání dřeva či naopak sesychání dřeva. Díky hygroskopicitě dřevo pomáhá regulovat vzdušnou vlhkost v místnostech, pohlcuje škodliviny a příjemně voní, čímž v prostoru navozuje pohodovou atmosféru.

I přestože není dřevo ve vnitřních prostorách vystaveno náročným povětrnostním podmínkám, je důležitá povrchová úprava materiálu a pravidelná péče, například za využití speciálních přípravků, oleje, vosku nebo laku.

Dřevo má opravdu široké využití a u různých produktů oceňujeme různé vlastnosti. Je proto vhodné pečlivě vybrat, jaká dřevina bude při výrobě použita. K výrobě nábytku je vhodné dřevo borovice, smrku, břízy, dubu, třešně nebo buku. Bukové dřevo je tradičně využíváno při výrobě ohýbaného nábytku.

Stavebně truhlářská výroba zase při výrobě schodišť využívá dřevo borovice, jedle a tvrdých listnáčů, jakými jsou buk, dub nebo ořešák, přičemž schodiště mohou být celodřevěná, nebo mít jen dřevěné schodnice či stupnice. V případě podlah a dřevěných obkladů dnes odolnější materiály na bázi dřeva, dýhy či laminátu, téměř plně nahradily tradiční masivní dřevěné palubkové, parketové nebo mozaikové podlahy.

Dřevo v interiéru navozuje pohodovou atmosféru, má příjemný vzhled i vůni a na dotyk působí teplejším dojmem než materiály umělé. Dřevěné prvky tak zvyšují komfort bydlení a tím i kvalitu života svých uživatelů.

Slovníček pojmů: aglomerované materiály, bobtnání dřeva, dřevina, dřevní kompozit, dýha, laminát, materiály na bázi dřeva, povrchová úprava, překližka, sesychání dřeva, schodnice, stavebně truhlářská výroba, stupnice

 Více o tématu čti v článku Dřevěná okna a dveře.