Dřevo v interiéru

Dřevo nachází nesčetného využití nejen ve stavebním průmyslu, ale i při samotné výrobě staveb se můžeme se dřevem setkat v mnoha podobách. Dřevěné prvky, materiály na bázi dřeva a různé aglomerované materiály se dají nalézt v konstrukcích staveb, které jsou před zraky uživatelů skryté. Můžeme je hledat také z exteriérové strany stavby, kde tvoří plášť budovy nebo specifické venkovní prvky. Ale právě interiér je tím prostředím, kde dřevo sídlí odnepaměti a kde jsou ideální podmínky pro jeho použití. Kde se tedy v interiéru stavby můžeme setkat se dřevem?

Jak se dřevo v interiéru chová

Použití dřeva v interiéru staveb s sebou nese mnoho výhod. Tento přírodní materiál ve své masivní podobě pomáhá regulovat vzdušnou vlhkost v místnostech, pohlcuje škodliviny a díky příjemnému vzhledu a dotykovým vlastnostem zkvalitňuje vnitřní prostředí budov a zvyšuje komfort bydlení. Dřevo v interiéru se vyskytuje pouze ve vnitřním prostředí, takže není vystaveno náročným podmínkám v exteriéru nebo v nosné konstrukci. Je proto možné používat v podstatě všechny druhy dřeva. Avšak i tyto prvky potřebují ochranu, a to zejména izolaci od možných zdrojů vlhkosti (spodní či srážková voda, zkondenzovaná voda, voda z vodovodních instalací, voda z provozu). Je také vhodné udržovat v interiéru cirkulaci vzduchu a zabránit styku dřeva s materiály s vysokým koeficientem tepelné vodivosti.1  V interiéru je nutné používat dřevo, které je dostatečně vyschlé, aby po umístění do interiéru nedocházelo k rozměrovým změnám, tedy bobtnání dřeva a sesychání dřeva. Také vhodná povrchová úprava materiálu, například pomocí oleje, vosku nebo laku, pomáhá dřevo chránit.

Je možné na něm sedět a chodit

Dřevo v interiéru můžeme hledat nejčastěji ve formě nábytku, na jehož výrobu se používal od nepaměti. Masivní dřevo postupně ve 20. století stále častěji nahrazovala překližka a další aglomerované materiály.2 A jaká dřevina je vhodná k výrobě nábytku? Běžné je dřevo borovice, smrku, břízy, dubu, třešně nebo buku, který je také známý svým tradičním použitím ve výrobě ohýbaného nábytku.

Obrázek viz v Galerii níže – Nábytek z ohýbaného bukového dřeva 3

Také stavebně truhlářská výroba často využívá jako materiál dřevo. V interiéru jej tak můžeme hledat například v podobě schodišť. Ačkoliv se pro výrobu schodišť používají i jiné materiály, dřevo hraje díky svému estetickému působení důležitou roli zejména v rezidenční výstavbě. Schodiště bývají celodřevěná nebo se tento materiál používá pouze na jeho části, například schodnice nebo stupnice. Můžeme jej hledat také v konstrukcích madel a zábradlí. Nejčastěji se vyrábí ze dřeva borovice, jedle a tvrdých listnáčů, jako je třeba buk, dub nebo ořešák.4  

Obrázek viz v Galerii níže – Dřevěné schody5

Dřevo nahoře, dole a všude kolem

Klasickou interiérovou aplikací dřeva jsou dřevěné podlahy a obklady zdí či stropu. Dřevěné podlahy rozdělujeme na několik typů. Základní a nejstarší jsou masivní podlahy, které známe nejčastěji v podobě palubkových, parketových nebo mozaikových podlah. Jejich výhodou je odolnost, pevnost, estetika a dotyková teplota. Dají se také renovovat. Naopak nevýhodou může být větší rozměrová nestabilita při použití ve vlhkém prostředí.

Obrázek viz v Galerii níže – Masivní dřevěná podlaha6

Dalším druhem podlah jsou vícevrstvé konstrukce, které tvoří nášlapná, středová a protitahová vrstva (dýha), které jsou pevně slepeny k sobě. Jako další typy můžeme jmenovat laminátové podlahy s nášlapnou vrstvou. Tvoří je laminát, který obstojí i v náročnějších podmínkách administrativních budov. Kromě těchto základních druhů však existují i speciální podlahy, například korkové či bambusové.7 K obkladům se pak používají buď kompozitní desky na bázi dřeva, nebo masivní dřevo ve formě profilovaných prvků spojovaných nejčastěji přes pero a drážku.8

Více o tématu čti v článku Dřevěná okna a dveře.

Zdroje

  1. SVATOŇ, J. Ochrana dřeva. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2000. ISBN 80-7157-435-X.
  2. APA - The Engineered Wood Association. Milestones in the History of Plywood. [online] 2014 [cit. 2013-10-15]. Dostupné z <http://www.apawood.org/level_b.cfm?content=srv_med_new_bkgd_plycen>.
  3. Hurá Nábytek: Věšák Artur [online] 2017 [cit. 2017-10-09]. Dostupné z <https://www.hura-nabytek.cz/vesak-artur/>.
  4. HAVÍŘOVÁ, Zdeňka. Dům ze dřeva. Brno: ERA, 2006. Stavíme. ISBN 80-7366-060-1.
  5. Empate: Dřevěné schody [online] 2017 [cit. 2017-10-09]. Dostupné z <http://www.empate.cz/schody-a-schodiste/drevene-schody-2/drevene-schody-2/>.
  6. Profi Podlahy: Dřevěné podlahy parkety [online] 2016 [cit. 2017-10-09]. http://profipodlahy.eu/profipodlahy-eu-podlahy-praha-zapad/sluzby-instalace-opravy-renovace-podlah-kobercu-pvc/masiv-parkety-drevene-podlahy-miru/>.
  7. MACEKOVÁ, V.; SUKOPOVÁ, D.; NERUDOVÁ, A. Pozemní stavitelství II(S), M03. Podlahy, podhledy, povrchové úpravy. Brno: VUT FAST, 2006.
  8. SBWP – Scottish Borders Woodland Parnership. Supplementary planning guidance: Use of Timber in Sustainable Construction. Boswells Melrose: Scottish Borders Council, 2009.