Dřevo je zdravé

Pobyt v přírodě upevňuje lidské zdraví. Procházka po lese má velice pozitivní vliv na psychiku člověka, snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci, tlumí pocit bolesti, agresivitu a pomáhá při rekonvalescenci. Pouhý pohled na pěkný, vzrostlý strom vnese do života každého z nás pocit radosti a klidu.

Přesto všechno je v dnešní době pobyt v přírodě a soužití s ní velmi upozaďováno. Proč? Lidé tráví totiž 80 až 90 % svého času v interiérech (ať už ve škole, zaměstnání či ve svých domovech). Je tedy potřeba zaměřit se na vnitřní prostředí budov a snažit se přenést přírodu a přírodní materiály dovnitř do interiérů. Výsledkem kanadského výzkumu je fakt, že viditelné povrchy ze dřeva mají schopnost snižovat stres.

To co nás obklopuje, vnímá náš nervový systém, který to přenáší na naše myšlení, vnímání a tělesné funkce. Z toho vyplývá, že způsob, jakým myslíme a konáme závisí na tom, jak vypadá prostředí, ve kterém se nacházíme. Informace z prostředí vnímáme zrakem, hmatem a ostatními smysly, proto mají významný dopad na naši psychiku i materiály, kterými jsme obklopeni. Choroba dnešní doby je obklopovat se studenými a hladkými předměty, které jsou nepříjemné na dotyk a nevytvářejí tepelnou ani akustickou pohodu.

Dřevo má množství pozitivních účinků na člověka. Například modřín červený vylučuje do prostředí pozitivní antibiotické látky. Cedr také vytváří zdravé až sterilní prostředí, jeho esence ničí choroboplodné zárodky a mají léčebné vlastnosti. Vdechování výparů masivní borovice zase čistí plíce a pomáhá k hlubšímu dýchání.

Co se týče zrakového vnímání, jsou přírodní materiály s jejich texturou velmi antistresové a uvolňující, máme je totiž zakódované v naší genetice a kultuře. Dřevo na nás působí uklidňujícím a na dotek příjemným dojmem. Navíc má svoji charakteristickou příjemnou vůni, kterou není třeba nijak vylepšovat. Naopak, díky ní se nám lépe dýchá, tím pádem i pracuje. Každý, kdo se někdy nacházel ve srubu či roubence, cítil vůni, kterou cihla ani beton nevykouzlí.

Na rozdíl od skla, plastu či kovu, uchovává dřevo záporně nabité ionty, které mají schopnost navozovat takové příjemné pocity, jako máme třeba u moře, v lese nebo po dešti.

Vlhkost je označována jako nejčastější domácí znečištění. V budovách je sice snadné zajistit optimální teplotu, ale s vyhovující relativní vlhkostí vzduchu už je to horší. Optimální hodnota se celoročně pohybuje mezi 30 % až 40 %, ale v zimních měsících nastává problém s nízkou vlhkostí ve vytápěných prostorech. Nízkou vlhkost je možné řešit umístěním rostlin do interiéru, které odpařují vodu a zvyšují tak vlhkost v suchých prostorech nebo začleněním dřeva ať už do interiéru (nábytek, příčky, obložení, atd.) nebo do samotné konstrukce stavby.

Dřevo udržuje vhodné vnitřní mikroklima uvnitř budov, a to díky své navlhavosti. Pokud je vysoká vlhkost vzduchu daného prostředí, dřevo její nadbytek absorbuje. Stejně je tomu i naopak, pokud je vlhkost okolního vzduchu nižší, než vlhkost dřeva, odevzdává ji. Stabilizuje tak vlhkost uvnitř budovy. Ať už je dřevo použito na stavbu domu nebo jako obklad stěn či nábytek v interiéru, vytváří zdravotně vyhovující prostředí, které je vhodné i pro alergiky, protože nevytváří vhodné podmínky pro růst bakterií a mikrobů.

Prostor, ve kterém denně přebýváme, a předměty, kterými se obklopujeme, výrazně ovlivňují naše životy. Myslete na to i Vy, až budete vybírat vzhled Vašeho interiéru. Začněte o tom přemýšlet hned od prvopočátku celé stavby, již u výběru konstrukčního systému domu.

Zdroje

  1.  MATÚŠOVÁ GIRGOŠKOVÁ, Zuzana a Veronika KOTRADYOVÁ. To čo nás obklopuje vplýva na našu myseľ, telo aj zdravie. In: LifeReset [online]. 2014-9-12 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: http://lifereset.sk/to-co-nas-obklopuje-vplyva-na-nasu-mysel-telo-aj-zdravie/
  2. O dřevě. In: Cedarme [online]. 2013 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: http://www.cedarme.cz/o-dreve.html
  3. MATÚŠOVÁ GIRGOŠKOVÁ, Zuzana a Veronika KOTRADYOVÁ. Čím deti obklopíme, ovplyvníme ich hodnoty aj vzťahy. In: LifeReset [online]. 2014-10-3 [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: http://lifereset.sk/materialy-ktorymi-deti-obklopime-formuju-aj-ich-hodnoty-a-vztahy/
  4. GERLICH, Milan. Energie z dřevin. In: IMG Design [online]. [cit. 2016-11-20]. Dostupné z: http://www.imgdesign.cz/energie-z-drevin/
  5. HLAVÁČEK, Dalibor (ed.). Architektura a ekologie [online]. V Praze: ČVUT, Fakulta architektury, 2013 [cit. 2016-11-20]. ISBN 978-80-01-05255-6.
  6. NOVÁK, František a Dalibor HOUDEK. Pozitivní vliv na lidské zdraví mají vedle rostlin i přírodní dřevěné povrchy. Dřevařský magazín. 2016, (9).