Nářadí a technika používaná pro kácení

Co se v článku dočtete? 

  • Proč je manuální nářadí potřebné i v dnešní době.
  • K čemu slouží skobice, obracák nebo přetlačná tyč.
  • Kde všude můžeme použít křovinořez.

 

Manuální nářadí, motomanuální nářadí a mechanické prostředky, to jsou hlavní kategorie nástrojů ke kácení stromů.

I když manuální nářadí již při kácení nehraje hlavní roli, zachovalo si funkci podpůrnou. Manuální nářadí můžeme rozdělit na nářadí hlavní a pomocné. Mezi hlavní patří pila a sekera, které jsou používány například při ručním kácení stromů. Pomocné jsou například klíny, obracáky, skobice atd.

Sekery mají různé druhy podle účelu jejich použití (např. podtínací, univerzální, odvětvovací, osekávací). Dřevorubecké pily mají také různý tvar a použití. Břichatka se používá ke kácení i zkracování dříví, ocaska se používá k vyvětvování a oblouková pila je ke kácení a přeřezávání slabšího dříví.

Mezi pomocné nářadí patří například dřevorubecké klíny, které slouží k zabránění sevření pily v řezu, k usměrnění směru pádu stromu a ke štípání dříví. Skobice je nástroj, kterým se pomocí páky uvolňují zavěšené stromy, nebo se může použít pro rozvalování hromad se dřevem. Obracáky jsou vhodné k uvolňování zavěšených stromů, k obracení pokácených kmenů a k rozvalování hromad kmenů. Přetlačná tyč slouží k usměrňování tenkých stromů do požadovaného směru. Lze ji použít i k odstranění zavěšených stromů. Dřevorubecký háček slouží k obracení a snášení rovnaného dříví, tyčí a tenkých stromů při prořezávkách. Dřevorubecká lopatka je využívána při kácení k usměrňování stromů do směru pádu.

Motomanuální prostředky jsou řetězové pily nebo křovinořezy. Jde o přenosné stroje, obsluhované jedním pracovníkem. Řetězové pily jsou poháněny vlastním motorem (spalovacím, pneumatickým, elektromotorem nebo hydromotorem) .

Křovinořez lze využít v lesnictví při parkových nebo zahradních úpravách. Výhodou je možné využití ve složitém terénu, především při odstraňování dřevin a nárostů na nepřístupných místech pro větší techniku. Křovinořez je vhodný k prořezávkám, vyžínání keřů a slabých dřevin.

Mechanické prostředky jsou vysokozdvižné plošiny, harvestory, traktory a hydraulické jeřáby.