Jak řešit v lese krizové situace

Jak se zachovat v nejčastějších krizových situacích, které vás v lese mohou potkat? Co dělat, když vás zastihne bouřka nebo sníte jedovatou plodinu? Připravili jsme pro vás několik dobrých rad.


 • Co dělat, když vás v lese zastihne bouřka

Nezůstávejte na vyvýšených místech, ve vodě ani pod osaměle stojícími stromy. Zapomeňte na deštníky a jiné kovové předměty a pokud můžete, schovejte se do auta, přístřešku nebo jeskyně. Pokud by vás bouřka zastihla ve skupině, nedržte se za ruce a myslete na to, že nebezpečné nejsou jen blesky, ale i poryvy větru, které mohou způsobit pád stromů.

 • Když se v lese ztratíte

Nemáte u sebe mobil? Zachovejte chladnou hlavu a vraťte se na místo, kde jste svoji skupinu viděli naposledy. Pokud jste do lesa šli sami, zkuste se vrátit na známé místo nebo značenou cestu. České lesy nejsou Amazonie a tak ať půjdete jakýmkoliv směrem, do deseti kilometrů narazíte na nějakou komunikaci, díky níž se dostanete k nejbližší obci. Hlavně se držte jednoho směru a nechoďte panicky v kruhu.

 • Když sníte jedovatou plodinu

Zkuste vyvolat zvracení a zjistěte, čím jste se otrávili, abyste o tom mohli informovat záchrannou službu. Jestliže máte vy nebo váš blízký křeče a ztrácíte vědomí, sledujte životní funkce a postupujte dle zásad první pomoci. Ale pozor, příznaky otravy mohou mít několik fází! V první fázi po požití plodiny můžete cítit slabost, nevolnost, mít průjem či zvracet. V případě smrtelných otrav následuje tzv. klidová fáze, která vede k poškození jater, srdce a ledvin.

 • Když vidíte v lese požár

Pokud dokážete požár uhasit vlastními silami, použijte vodu, písek, hlínu, lopatu nebo deku. V případě většího požáru utečte a zavolejte hasiče. A jak uhasit oheň na vašem oděvu? Pokud nemáte vodu, lehněte si na zem a kutálejte se, dokud oheň neuhasíte.

 • Když najdete v lese minu nebo jinou nevybuchlou munici

S municí není radno si zahrávat! Ihned přivolejte Policii ČR a zajistěte, aby se předmětu nikdo nedotýkal.

 • Když se vám v lese ztratí pes

Pokud váš pes chytil stopu a zaběhl se, pravděpodobně se vrátí na stejné místo a je důležité, aby vás tam našel, jinak se bude snažit najít cestu domů sám. A to může být problém, zvláště pokud jste daleko od domova. Pokud však vašeho psa něco vyděsilo a on utekl, snažte se ho sledovat, je totiž pravděpodobné, že v takové chvíli pes vaše povely nevnímá.

 • Když máte podezření, že někdo nelegálně těží v lese dřevo

Těžba a doprava dříví je výhradním právem vlastníka lesů. Pokud máte podezření, že někdo dřevo těží nelegálně, obraťte se na obecní úřad, Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) nebo na Policii ČR.

Zdroje

 1. https://jenprocestovatele.topzine.cz/8-rad-jak-se-spravne-chovat-v-lese-mate-ciste-svedomi/

 2. http://www.firebrno.cz/vase-cesty-k-bezpeci/jak-predejit-pozaru-v-prirode

 3. http://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/2016-03-15-mladik-nasel-nevybuchlou-munici-v-lese-21865

 4. http://dogsmagazin.cz/vse-o-psech/pes-v-nouzi/co-delat-kdyz-se-vam-ztrati-pes