Dřevěná okna a dveře

Okna a dveře jsou jedním ze základních prvků staveb. Dokonce i pokud se stavitel nerozhodne pro použití dřeva jako základního stavebního materiálu, je vysoce pravděpodobné, že se k dřevěným oknům či dveřím přikloní.

Otvorová výplň ze dřeva má u nás své historické kořeny, zejména kvůli dostatku dřeva a jeho dobré opracovatelnosti. Zatímco v minulosti se při výrobě dveří a oken využívalo řezivo, dnes se používají především lepené profily, v případě oken označované termínem eurookno. Taková okna a dveře mají lepší mechanické vlastnosti a jsou méně náchylná ke kroucení.

K nejstarším druhům oken patří jednoduchá okna, která mají jeden okenní rám a jedno křídlo, později se začala více využívat okna dvojitá a okna špaletová, tvořená dvěma rámy a dvěma křídly osazovanými vkuse a spojenými pomocí špalet, a okna zdvojená. U dveří velkým vývojem prošla především zárubeň, dnes k nejpopulárnějším patří takzvaná rámová zárubeň.

Na rozdíl od historických typů oken a dveří jsou na ty dnešní kladeny vysoké technické požadavky. Musí být dostatečně odolné, mít požadované tepelně-izolační vlastnosti a splňovat požadavky na akustickou izolaci, vždy dle příslušných norem. Technické parametry jsou závislé na kvalitě i druhu použitého dřeva. K nejoblíbenějším druhům patří modřín či borovice, které jsou vysoce odolné proti povětrnostním podmínkám, kvůli nízké ceně se však často používá i dřevo smrkové.

Podceňována nesmí být údržba a povrchová úprava dřeva, která by měla probíhat v závislosti na typu úpravy přibližně každých pět let. Nejčastěji používanou povrchovou úpravou jsou pružné lazury odolné vůči UV záření, oleje na přírodní bázi, lněný olej nebo lněná fermež či ochrana pomocí hliníkových profilů.

Otázkou, kterou si klade každý, kdo nákup dřevěných oken či dveří zvažuje, je jejich životnost. Ta závisí na údržbě i druhu zvolené dřeviny. I dnes můžeme vidět funkční okna z první poloviny 20. století, která jsou díky pravidelné údržbě ve velmi dobrém stavu.

Dřevěná okna a dveře jsou tou nejlepší volbou a jako každý výrobek z přírodního materiálu vám za pravidelnou údržbu poskytnou několik generací dlouhou životnost, jedinečnou atmosféru i ekologický standard.

Více k tématu čti v článku Dřevo v exteriéru.