Dřevěný nábytek

Těžko bychom našli domácnost, ve které by nebylo žádné dřevo. A to neplatí jen pro současnost. Díky skvělým vlastnostem tvořilo dřevo hlavní materiál pro výrobu nábytku v našich zeměpisných šířkách odnepaměti.

Dřevo vnáší do interiéru útulnost a pocit domova, přispívá ke kvalitnímu odpočinku, navozuje psychickou pohodu, vitalitu a zvyšuje pracovní výkonnost. Vytváří totiž biogenní prostředí.

Naopak těkavé látky (VOC) uvolňované z levného nábytku a částice degradovaných pěn čalounění podporují vznik alergií a oslabují vitalitu člověka. Proto je důležité vybírat dřevěný nábytek pečlivě.

Dřevo navíc oplývá celou řadou zajímavých vlastností. Věděli jste například, že rovnovážná vlhkost dřeva se mění podle vlhkosti okolního prostředí? Této vlastnosti říkáme navlhavost (hydroskopicita) a lze jí využívat např. při tvarování nábytku či při nábytkových spojích, kde není zapotřebí používat lepidla nebo jiné mechanické spoje. Zatlučou-li se do sedáku židle, která je vysušena na běžnou vlhkost, nohy ze dřeva, které jsou vysušeny extrémně (dříve se na to používalo žhavé uhlí), budou pevně držet i bez lepidla či klínku. Extrémně vysušené dřevo začne v běžném prostoru vlhkost přijímat, zvětší tak své rozměry a nohy tím pádem nemohou ze židle vypadnout.

Není ale dřevo jako dřevo, a tak při výběru materiálu pro konkrétní kus nábytku musíme brát v potaz mechanické vlastnosti dřeva a fyzikální vlastnosti dřeva, ale třeba i rozdílnou vůni jednotlivých druhů dřeva. Pro nábytek a obklady je oblíbenou dřevinou borovice, pro sedací nábytek pak buk, který má dobré předpoklady pro provádění plastifikace, tedy ohýbání. Kuchyňský či koupelnový nábytek musí být odolný vůči zvýšené teplotě a vlhkosti a musí být snadno omyvatelný, proto bývá vyráběn z materiálů na bázi dřeva (lamino, lakovaná MDF deska, odýhované aglomerované materiály), ale i surového dřeva za použití lepidel na bázi polyuretanů, které jsou odolné vůči vodě.

Výběr materiálu musíme dále přizpůsobit prostředí, ve kterém bude používán. Dřevěný interiérový nábytek je vhodný do prostředí, kde relativní vlhkost vzduchu dlouhodobě nepřesahuje 65 %. Optimální prostředí má vlhkost okolo 30 % až 40 %, z toho vyplývá odpovídající rovnovážná vlhkost pro výrobky do interiéru 7 % až 10 %. Nábytek pro exteriér a prostředí s obdobnými vlhkostními parametry musí být uzpůsoben vlhkosti 70 % až 85 %, čemuž odpovídá rovnovážná vlhkost dřeva 15 % až 19 %.

Dřevo je přírodní materiál a jeho životnost přesahuje generace za předpokladu, že je o něj náležitě pečováno. Naopak třeba umístění nábytku do těsné blízkosti tepelného zdroje může vyvolat tvarové změny, nebo může být poškozena jeho povrchová úprava. U většiny výrobků ze dřeva se doporučuje po prvních třech měsících užívání překontrolovat spoje a případně je dotáhnout, protože dřevo se aklimatizuje v daném prostředí a může se rozměrově měnit. Pro očištění dřevěných povrchů je pak vhodné používat pouze navlhčenou utěrku nebo speciální přípravky doporučené výrobcem, a především povrch nábytku otřít do sucha.

Dřevem jsme obklopeni ve většině interiérů, v jeho blízkosti trávíme většinu dne. Je proto důležité vybírat jen kvalitní dřevěný nábytek, který nám bude sloužit k práci i odpočinku. A hýčkat si tento obnovitelný zdroj.