Obliba dřevostaveb pro rodinné bydlení v ČR

Jaké byly a jsou na území ČR problémy s legislativou v oblasti dřevostaveb? Jaké dřevěné stavby jsou nejoblíbenější? Proč se lidé pro dřevostavby rozhodují stále častěji? Odpovědi se dočtete v článku. 


Dřevo má výjimečné vlastnosti, které se výborně uplatňují ve stavitelství. Není se čemu divit, že vznikají moderní rodinné domy, kde velkou část konstrukce tvoří právě dřevěný materiál.

V České republice však bohužel nejsou dostatečné zákony a normy týkající se výstavby ze dřeva, které by vystihovaly potřebnou problematiku. Odborníci se shodují na definici, že se jedná se o stavbu, kde pevnost a stabilitu zajišťuje dřevěná konstrukce.

Dřevěné stavby v minulosti

I v minulosti se dřevostavby potýkaly s problémy. Jeden čas byl součástí dvorského dekretu vydaného v roce 1819 zákaz používání dřeva pro stavbu domů. V tehdejší době panoval strach z rychlého šíření  požárů, kvůli dobré hořlavosti dřeva.

Zájem o dřevostavby sílil, protože dřevo bylo dostupné a práce s ním poměrně snadná. Po válce získaly oblibu takzvané finské domy, které nakonec překonaly očekávání a mnohdy stojí dodnes. Během socialismu se poprvé objevila montovaná dřevostavba, která nesla označení OKAL. Od 70. let minulého století se tento typ výstavby těší stále větší oblibě i díky své rychlosti. Bohužel rychlost byla často vykoupena nižší kvalitou, takže řada lidí si začala myslet, že všechny dřevostavby musí být nutně nekvalitní.

Další rozkvět výstavby dřevostaveb nastává po roce 1990, kdy se u nás objevovaly technologie používané v zahraničí. Velký zájem se ale nekonal a dobré jméno si dřevěné stavby budovaly pomalu.

Dnešní dřevostavby

V současné době pozorujeme jasné tendence, že zájem o dřevostavby roste. Počet nových staveb se zvýšil o více než 200 za rok v porovnání let 2015 a 2016.

A jaké dřevěné stavby jsou nejoblíbenější? Velkému zájmu se těší montované domy, které obsahují konstrukční lehký rámový skelet. Oblíbenou technologií je panelová výstavba díky své kvalitě a rychlosti.

Zajímavé je, že tradiční srubového typu z hraněných masivních prvků v rozích, obvykle spojených...">roubené stavby a sruby se dnes staví méně. Své místo mají hlavně na horách. V příměstských lokalitách se objeví jen zřídka.

Důvody, proč se lidé stále častěji rozhodují pro dřevostavby, spočívají v rychlé výstavbě a dobrých referencích poslední doby. Výhodou je také nízká tepelná akumulace pro příjemné letní období a dobré tepelně-izolační vlastnosti pro snížení energetické náročnosti.

Zdroje

  1. SMOLA Josef. Stavba rodinného domu krok za krokem. Praha: Grada Publishing, 2012. ISNB: 802-472-148-4. s. 153.
  2. RŮŽIČKA Martin. Moderní dřevostavba.  Praha: Grada Publishing, 2014. ISNB: 978-80-247-3298-5. s. 13.
  3. FROLEC Václav , VAŘEKA Josef , MRUŠKOVIČ Štefan , SCHEYBAL Josef , VAJDIŠ Jaroslav. Encyklopedie lidová architektura. SNTL, Nakl. technické literatury, 1983. s. 174.
  4. Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení? [online], 2017  [cit. 2017-10-18]. Dostupné z: <https://www.drevostavitel.cz/clanek/roubenky-legislativa>.
  5. Kolonii Bedřišku tvoří staré finské domky [online], 2007  [cit. 2017-10-18]. Dostupné z: <https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20070811_bedriska_kolonie_fins.html>.
  6. Jak Rýmařov k okálu přišel [online], 2013  [cit. 2017-10-18]. Dostupné z: <http://www.rdrymarov.cz/novinky-a-akce/jak-rymarov-k-okalu-prisel>.
  7. Co nám daly a vzaly Okály [online], 2012  [cit. 2017-10-18]. Dostupné z: <https://www.drevostavitel.cz/clanek/co-nam-daly-okaly>.
  8. BLAHA Vratislav, BENÁK Jaroslav. Statistiky výstavby dřevostaveb. Bulletin Asociace dodavatelů montovaných domů 2/2017. Evidenční číslo MK ČR E 21874.