Mezi stromy (www.mezistromy.cz)

Informace Fotografie Videa Zvuky
Vytisknout

TV seriál Kus dřeva ze stromu

Seriál KUS DŘEVA ZE STROMU je jakýmsi audiovizuálním zpracováním dvou knih výtvarníka Martina Patřičného. Knihy DŘEVO KRÁSNÝCH STROMŮ, která se zabývá dřevem našich nejznámějších stromů a knihy PATŘIČNÉ DŘEVO, která beletristicky zpracovává život Martina Patřičného po odchodu z Prahy na venkov.

Dramaturg, scenárista, písničkář a režisér Bedřich Ludvík objevil tyto knihy náhodou na knižním veletrhu, kde se procházel po autogramiádě své knihy Paměť stromů. Jejich autora neznal, na veletrhu mu knihy prodal jeho syn, také Martin.

Pak uplynulo několik let, když spisovatelka a spoluautorka seriálu Paměť stromů, dr. Marie Hrušková, přišla s nápadem, zda by Bedřich Ludvík nezpíval na vernisáži Martina Patřičného v Mníšku pod Brdy ústřední píseň jejich seriálu.

Nic zvláštního by se asi nestalo, kdyby oba muži nezjistili, že jsou vlastně sousedé. Pak přišla první návštěva a druhá a zalíbení a okouzlení Bedřicha Ludvíka dílem a životem Martina Patřičného.

Pomalu se rodilo přátelství a s ním důvěra a přišly první návštěvy s malou, amatérskou kamerou a první model budoucího možného dílu seriálu o dřevě. Ale jen těžko by se tyhle „námluvy“ posunuly dál, k profesionální práci, nebýt nabídky Nadace dřevo pro život na natočení seriálu o dřevě.

Ale nejdříve musel Bedřich Ludvík natočit na jaře roku 2007 seriál Praha, město věží s průvodcem Viktorem Preissem. Teprve potom mohl začít dojíždět za Martinem Patřičným a pracovat s ním na scénářích pro jejich seriál, který už mezi tím získal název KUS DŘEVA ZE STROMU i úvodní a prostřední píseň.

Točilo se během třítýdenního neplaceného volna, které si Bedřich Ludvík musel v České televizi vzít, když celou dovolenou vyčerpal na Pražské věže.

Za kamerou stanul dávný Ludvíkův spolužák z FAMU, kameraman Pravoslav Flak. A to je všechno, to je celý výrobní štáb tohoto pětadvaceti dílného seriálu. Tito dva lidé, Ludvík a Flak, natočili s Martinem Patřičným během tří týdnů skoro padesát hodin záznamu. Z něho střihačka Věra Flaková, manželka kameramana Flaka, sestříhala od listopadu do prosince 13 úhledných dílů, které od 18. ledna 2008 začala vysílat Česká televize každý pátek v 16,30 na programu ČT2.

Ale to už Věra Flaková stříhala dalších 13 dílů, aby zakázka Nadace dřevo pro život došla naplnění. Jste tedy nejen diváky originálního seriálu o dřevě, jaký nemá v dějinách televize obdobu, ale jste zároveň i diváky seriálu, na jehož výrobě se podíleli všehovšudy tři lidé. Čtvrtým do mariáše byl producent firmy Evolution films Jan Ludvík.

Seriál KUS DŘEVA ZE STROMU si klade nejednoduchý cíl: po jeho shlédnutí byste měli poznat na jaké židli, z jakého dřeva, sedíte a za jakým stolem, z jakého dřeva, jíte. Ale když vás tahle rovina unaví, nevadí. Seriál vám nabídne zářivé obrazy přírody, výpravy do lesa, originální vyprávění Martina Patřičného, dětský pohled jeho vnuka, nekonečně fotogenické domácí zvířectvo a samozřejmě – Patřičného výtvarné dílo.

Martin Patřičný a jeho vnuk Jiří vás tedy zvou na více než dvě desítky návštěv v „dřevěné krajině“ a spolu s ostatními tvůrci tohoto seriálu budou rádi, když se v ní bude líbit. Jak říká Martin Patřičný: „Byla doba kamenná a doba bronzová a doba železná, ale všechny ty doby pominuly, jen doba dřevěná stále trvá.“ Mysleme na to a těšme se tím, že se jí můžeme účastnit.

Bookmark and Share
© 2007 Portál www.mezistromy.cz provozuje Nadace dřevo pro život. Vyrobil Simopt, s.r.o.